Ürünler -> IMKB Bridge

İstanbul Menkul Kıymatler Borsası (İMKB), Hisse Senetleri Piyasası Sistemi ile, üye kurum merkezi sistemlerinin elektronik bir altyapı üzerinden bağlanabilmesi ve bu yapı vasıtasıyla emir işlemlerinin elektronik ortamda yürütülebilmesi için uzaktan erişim projesini başlatmıştır.

MARTI, üye kurumların uzaktan erişim projesi kapsamında yapacağı entegrasyon çalışmaları için, güçlü bir altyapı sunmak ve bu çalışmaların hızla tamamlanabilmesine yardım etmek amacıyla, İMKB Uzaktan Erişim Platformu çözümünü geliştirmiştir. İMKB Uzaktan Erişim Platformu, İMKB teknik testlerini başarıyla tamamlamış, performans ve sağlamlığı üye kurumlar tarafından onaylanmış bir yazılım altyapısıdır.

İMKB Uzaktan Erişim Platformu, Unix ve Windows gibi farklı platformlarda çalışan, mevcut emir işlemleri uygulamalarının, İMKB sistemi ile hızlı, hatasız ve yüksek performanslı bilgi alışverişi yapabilmesine imkan sağlar. Aşağıda sıralanan uygulamalardan kolaylıkla İMKB Uzaktan Erişim Platformu'na erişilebilir ve emir işlemleri gerçekleştirilebilir:
Java, C++, VB, Delphi ve Progress ile geliştirilmiş client/server mimarili uygulamalar
ASP, COM, JSP, Servlet ve 4GL teknolojileri ile geliştirilmiş Web ve WAP uygulamaları
Call center, SMS ve diğer mobil sistemler

İMKB Uzaktan Erişim Platformu

İMKB Uzaktan Erişim Platformu, üye kurum merkezi, şubeleri, web ve call center kullanıcılarının sayısı arttığında, ihtiyacı karşılayacak şekilde ölçeklenebilir olarak geliştirilmiştir. Cluster ve load balancing özellikleri ile istenilen sayıda kullanıcıya hizmet verebilir. Aynı platformda çok sayıda ExAPI, İMKB Bridge ve SonicMQ makinası birlikte yük paylaşımı yaparak çalışabilir.

İMKB Uzaktan Erişim Platformu, sistem hatalarında bilgi kaybı olmasını engeller ve İMKB işlem saatleri içerisinde oluşabilecek sistem hatalarının, emir işlemlerini aksatmaması için kesintisiz çalışabilecek şekilde kurulabilir.

İMKB Uzaktan Erişim Platformu, SonicMQ ve İMKB Bridge yazılımlarından oluşmaktadır.

Martı - İMKB Bridge

İMKB Bridge, İMKB ExAPI sistemi ile SonicMQ arasında veri transferini gerçekleştiren yazılımdır. ExAPI sistemi ile yüksek hızlı ve hatasız veri transferi için TCP/IP soket bağlantılarını yönetir. ExAPI ve SonicMQ bağlantıları arasındaki veri trasfer hızı farklarını dengeler ve bilgi kaybına engel olur.

İMKB Bridge'in başlıca özellikleri:
%100 ExAPI 1.5 uyumlu
%100 Pure Java ve platform bağımsız
Multi-threaded ve multi-CPU desteği
Sistem hatalarına karşı bilgi kaybınının engellenmesi
GUI ekranı ile kolay yönetim